Zapraszamy na Kresowe Trail!

Pobiegnijcie z nami w kresowych klimatach, w pięknych okolicznościach przyrody, przez magiczne miejsca Polski Wschodniej i Wileńszczyzny. Czekają was malownicze widoki, dziewicza przyroda, spotkania z historią, mozaika emocji, bogactwo wielokulturowe.. Nie zabraknie przysłowiowej, wschodniej gościnności i tradycyjnych smaków.

Od 2009 organizujemy Międzynarodowe „Maratony Kresowe” – największy cykl wyścigów rowerowych MTB Polski Wschodniej. W ciągu trzynastu sezonów odbyło się 160 wyścigów zaliczanych do cyklu. Wystartowało w nich około 57 000 zawodników!

W nadchodzącym sezonie postanowiliśmy rozszerzyć nasze imprezy w sportowe święto, adresowane także do biegaczy. Będzie też dodatkowa klasyfikacja DUAL dla zawodników, którzy znajdą siły i odwagę, aby wystartować w obu konkurencjach. Trasy będą znakowane w/g standardów rowerowych na duże prędkości za pomocą strzałek kierunkowych i tasiemek. Dzięki temu nawigacja na trasie będzie łatwiejsza niż na większości innych biegów terenowych.

Biegowe „Kresowe Trail” będą odbywać się na dwóch dystansach: „Szpurt” (ok. 5-8 km), oraz „Wertep” (14-20 km). W tym drugim przypadku będzie to rywalizacja z nutą ultra. Od takiego dystansu zaczynają się biegi typu „ultra trail”. Na trasie będzie sporo elementów, które urozmaicą bieg takich jak podbiegi, piach, korzenie. Będzie to dodatkowe wyzwanie dla biegaczy i dużo dobrej zabawy.

To co najważniejsze, rywalizacja „Kresowe Trail” będzie toczyła się przez cały sezon, i zostanie podsumowana na zakończenie klasyfikacją generalną we wszystkich kategoriach wiekowych. Będzie prowadzona także klasyfikacja drużynowa, oddzielnie dla dystansów „Szpurt” i „Wertep”.

Na każdym etapie będą dekorowani najlepsi zawodnicy we wszystkich kategoriach wiekowych. Mamy nadzieję, że regularne starty w naszych imprezach będą dla Was dodatkową motywacją do treningów i podnoszenia poziomu sportowego. Każdy bieg to okazja do sprawdzenia swojej formy w konfrontacji z innymi pasjonatami w kategorii wiekowej.

Kresowe Trail” to biegi dla zdrowia. Będziemy biegać przede wszystkim po lesie. Czy wiecie że w leśnym powietrzu jest do 70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w powietrzu miast i nawet 1000 razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia? Niemieckie badania dowodzą, iż bieganie czy jazda na rowerze w zanieczyszczonym środowisku miejskim wręcz zwiększa ryzyko zawału serca (Luttmann-Gibson i in. 2006). W leśnym powietrzu znajdują się kojące, działające antystresowo i uspokajająco fitoncydy. Mają one również właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalnie, ponieważ hamują rozwój grzybów i bakterii. Fitoncydy wchodzą w skład wydzielanych przez drzewa olejków eterycznych. Wydziela je np. brzoza oraz sosna. Za ich przyczyną strefa wokół tych drzew jest wolna od bakterii.

Bieganie po miękkim podłożu jest korzystne dla stawów. Co ciekawe fizjoterapeuci twierdzą, że statystycznie jest mniej zwichnięć wśród biegaczy trailowych niż ulicznych. Staw skokowy przyzwyczaja się do nierówności i tego, ze cały czas się balansuje na nierównym terenie. Dzięki temu wzmacniane są odpowiednie mięśnie, wiązadła i ścięgna.

Pod kalendarzem imprez znajdziecie ramowy program godzinowy.

Kalendarz „Kresowe Trail” 2022

10.04.2022 – Białystok – województwo podlaskie
01.05.2022 – Tykocin – województwo podlaskie
08.05.2022 – Wasilków – województwo podlaskie
28.05.2022 – Augustów – województwo podlaskie
12.06.2022 – Niemenczyn (Nemenčinė)  – Rejon Wileński – Litwa
26.06.2022 – Żmudź – województwo lubelskie
10.07.2022 – Michałowo – województwo podlaskie
24.07.2022 – Janów (Gmina Chełm) – województwo lubelskie
07.08.2022 – Narewka – województwo podlaskie
28.08.2022 – Supraśl – województwo podlaskie
11.09.2022 – Olecko – województwo warmińsko-mazurskie
18.09.2022 – Krasnystaw – województwo lubelskie
01.10.2022 – Siemiatycze – województwo podlaskie

Program godzinowy

09:30 Start Kresowe Trail “Wertep” / Kresowe Trail “Szpurt” – biegi terenowe
12:30 Start MTB: Maraton / Półmaraton / FIT
12:35 Start MTB Mini (ok. 7km) – dzieci 7 – 12 lat
13:00 Dekoracje Kresowe Trail “Szpurt”, Kresowe Trail “Wertep”
14:15 Dekoracja MTB Mini, MTB FIT
14:45 Dekoracja Półmaraton, Kresowe DUAL (Trail + MTB)
15:30 Dekoracja Maraton
15:50 Zakończenie imprezy

* Kresowe Trail “Szpurt” – bieg terenowy po trasie Mini MTB, dystans 5-10km

* Kresowe Trail “Wertep” – bieg terenowy po trasie FIT MTB, dystans 15-20km

* Kresowe DUAL : MTB Półmaraton + Kresowe Trail “Szpurt”

  • “Szpurt” – w mowie kresowej szybki bieg
  • Wertep” – w mowie kresowej wyboista droga, ścieżka trudna do przejścia

Zdjęcie – Krzysztof Karpiński Fotografia