O nas

Pobiegnijcie z nami w kresowych klimatach, w pięknych okolicznościach przyrody, przez magiczne miejsca Polski Wschodniej i Wileńszczyzny. Czekają was malownicze widoki, dziewicza przyroda, spotkania z historią, mozaika emocji, bogactwo wielokulturowe.. Nie zabraknie przysłowiowej, wschodniej gościnności i tradycyjnych smaków. A wszystko to będzie malowniczym tłem do fajnej rywalizacji sportowej w międzynarodowym gronie po hasłem „Pasja – Rywalizacja – Przyjaźń”.

Od 2009 organizujemy Międzynarodowe „Maratony Kresowe” – największy cykl wyścigów rowerowych MTB Polski Wschodniej. W ciągu trzynastu sezonów odbyło się 160 wyścigów zaliczanych do cyklu. Wystartowało w nich około 57 000 zawodników!

W nadchodzącym sezonie postanowiliśmy rozszerzyć nasze imprezy w sportowe święto, adresowane także do biegaczy. Będzie też dodatkowa klasyfikacja DUAL dla zawodników, którzy znajdą siły i odwagę, aby wystartować w obu konkurencjach. Trasy będą znakowane w/g standardów rowerowych za pomocą strzałek kierunkowych i tasiemek. Dzięki temu nawigacja na trasie będzie łatwiejsza niż na większości innych biegów terenowych.

Biegowe „Kresowe Trail” będą odbywać się na dwóch dystansach: „Szpurt” (ok. 7km), oraz „Wertep” (14-20km). W tym drugim przypadku będzie to rywalizacja z nutą ultra. Od takiego dystansu zaczynają się biegi typu „ultra trail”. Na trasie będzie sporo elementów, które urozmaicą bieg takich jak podbiegi, piach, korzenie. Będzie to dodatkowe wyzwanie dla biegaczy i dużo dobrej zabawy.

To co najważniejsze, rywalizacja „Kresowe Trail” będzie toczyła się przez cały sezon, i zostanie podsumowana na zakończenie klasyfikacją generalną we wszystkich kategoriach wiekowych. Będzie prowadzona także klasyfikacja drużynowa, oddzielnie dla dystansów „Szpurt” i „Wertep”.

Na każdym etapie będą dekorowani najlepsi zawodnicy we wszystkich kategoriach wiekowych.

Kresowe Trail” to biegi dla zdrowia. Będziemy biegać przede wszystkim po lesie. Czy wiecie że w leśnym powietrzu jest do 70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w powietrzu miast i nawet 1000 razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia? Niemieckie badania dowodzą, iż bieganie czy jazda na rowerze w zanieczyszczonym środowisku miejskim wręcz zwiększa ryzyko zawału serca (Luttmann-Gibson i in. 2006). W leśnym powietrzu znajdują się kojące, działające antystresowo i uspokajająco fitoncydy. Mają one również właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalnie, ponieważ hamują rozwój grzybów i bakterii. Fitoncydy wchodzą w skład wydzielanych przez drzewa olejków eterycznych. Wydziela je np. brzoza oraz sosna. Za ich przyczyną strefa wokół tych drzew jest wolna od bakterii

Bieganie po miękkim podłożu jest korzystne dla stawów. Co ciekawe fizjoterapeuci twierdzą, że statystycznie jest mniej zwichnięć wśród biegaczy trailowych. Staw skokowy przyzwyczaja się do nierówności i tego, ze cały czas się balansuje na nierównym terenie. Dzięki temu wzmacniane są odpowiednie mięśnie, wiązadła i ścięgna..

Nazwy naszych biegów pochodzą od słów używanych na Kresach.

“Szpurt” – w mowie kresowej szybki bieg“.

Wertep” – w mowie kresowej wyboista droga, ścieżka trudna do przejścia.