Kresowe Trail pobiegną w Prostkach

Do naszego kalendarza dopisujemy bieg w Prostkach pod datą 18 sierpnia. W ten sposób zawitamy po roku przerwy także do województwa warmińsko-mazurskiego. Wakacyjny termin pozwoli skorzystać ze wszystkich uroków Gminy Prostki. Wystartujemy ze stadionu leśnego w Prostkach. Stamtąd będzie dosłownie kilka kroków na plażę miejską nad rzeką Ełk i trochę dłuższy rzut kamieniem nad jezioro Toczyłowo. Jak zawsze biegi Kresowe Trail odbędą się razem z wyścigami rowerowymi Maratony Kresowe. Będzie także rywalizacja Kresowe DUAL, czyli bieg + wyścig rowerowy MTB.

Start i meta będą zlokalizowane na przyjemnie położonym wśród drzew stadionie leśnym w Prostkach. Kibice będą mieli wyjątkowy komfort. Zmagania będą mogli obserwować na widowni z krzesełkami. Gminny Ośrodek Kultury w Prostkach przygotuje dla dzieci i dorosłych dodatkowe atrakcje.

Przebieg trasy przygotował dla nas prezes i trener klubu MTB Ełk Prostki, a także były zawodnik Dariusz Gajdziński. W większości przebiega ona po oznakowanej na stałe w 2017 roku trasie MTB. Jest ona niezwykle urozmaicona, zarówno pod względem sportowym, jak i krajobrazowo-turystycznym. Są zarówno szybsze odcinki, jak i sekcje techniczne, na których szlifuje umiejętności młodzież z drużyny kolarskiej MTB Ełk Prostki. Nie zabraknie oczywiście sekcji podbiegów Na trasie znajdzie się Końska Góra obok starej żwirowni oraz Trzy Garby. Ogółem na tym fragmencie rywalizacji doliczyliśmy się siedmiu podbiegów. Dystans Wertep będzie liczył 16,6 km, Szpurt – 7 km.

Na trasie znalazły się najciekawsze zabytki Gminy Prostki. Będzie to prawdziwa gratka dla zawodników mniej skupionych na rywalizacji. Jednym z niewątpliwie najcenniejszych obiektów historycznych w skali kraju jest Słup Graniczny w Boguszach z 1545 roku. To właśnie w tym miejscu przebiegała granica między Prusami a Rzeczpospolitą Obojga Narodów. W miejscowości Ostrykół przejedziemy obok unikatowego zabytku, jakim jest dawny ewangelicki drewniany kościół z 1667 roku. Naprzeciwko kościoła rosną dwa pomnikowe dęby. Jeden z nich ma aż 500cm obwodu, drugi 317cm

Współorganizatorami wydarzenia są: Gmina Prostki, Gminny Ośrodek Kultury w Prostkach i klub kolarski MTB Ełk Prostki