Kalendarz Kresowe Trail 2024

Trzeci sezon biegowy Kresowe Trail zamierzamy rozpocząć 14 kwietnia w Białymstoku. Finałowe biegi i podsumowanie sezonu zostały zaplanowane na 28 września w Michałowie. Odwiedzimy jedenaście niezwykłych miejsc Polski Wschodniej, a także wyjedziemy na absolutnie wyjątkowe biegi do Niemenczyna na Wileńszczyźnie, aby pobiec nad legendarną Wilią. Ponownie będziemy biegać na dwóch dystansach: „Szpurt” (ok. 6-8 km) i „Wertep” (ok. 17-21 km). W Narewce dodatkowo zapraszamy na 2. Maraton Żubra. Na kwiecień zostały zaplanowane wybory samorządowe, których wyniki mogą mieć wpływ na kalendarz naszych imprez. Zaglądajcie na naszą stronę internetową i śledźcie nasz profil Kresowe Trail na FB.

Ponownie nasze imprezy będą „olimpiadą kresową”. Będziemy łączyć biegi z wyścigami rowerowymi z cyklu Maratony Kresowe. Tak jak w poprzednim sezonie będzie także dodatkowa klasyfikacja DUAL dla zawodników, którzy wystartują w obu konkurencjach. Program godzinowy imprez będzie podobny do tego z ubiegłego roku. Mogą się zdarzyć jednak zmiany na poszczególnych wydarzeniach ze względu na różne okoliczności. Prosimy o każdorazowe sprawdzanie programu godzinowego na stronie imprezy, w której planujecie wystartować.

Każda z naszych imprez jest wyjątkowa. Jednak szczególnie zapraszamy Was do Narewki na „Maraton Żubra” z niesamowitą trasą terenową w Puszczy Białowieskiej. Dystans oczywiście maratoński 42 kilometry. Tym razem Maraton Żubra wystartuje przed południem. Pobiegniemy wyjątkowymi ścieżkami, które omijają oficjalne szlaki turystyczne. Do tych miejsc raczej nie docierają turyści, zaś możliwość spotkania „króla puszczy” nie jest bynajmniej teoretyczna. Na trasie znajdzie się m.in. Rezerwat Szczekotowo, Głównym przedmiotem ochrony są tam kurhany pochodzące z wieków X–XII. Doliczono się ich w sumie 131. Przebiegniemy także brzegiem doliny rzeki Narewka i skrajem Białowieskiego Parku Narodowego. Te odcinki znajda się także na dystansie Wertep, który odbędzie się w formacie półmaratonu.

Wyjątkowo zapowiada się także bieg w Wigierskim Parku Narodowym. To wydarzenie zostało wybrane imprezą roku w głosowaniu zarówno biegaczy, jak i rowerzystów. Wystartujemy sprzed siedziby WPN w miejscowości Krzywe. Nie jest to jedyny bieg na tym obszarze, jednak nasza trasa jest zupełnie inna, niezwykle malownicza, urozmaicona, poprowadzona poza głównymi szlakami, po niesamowitych ścieżkach.

Dostosowaliśmy ilość kategorii wiekowych na dystansie Wertep do ilości startujących. Zrezygnowaliśmy z kategorii wiekowych, na których średnia ilość uczestników oscylowała wokół cyfry jeden. W zamian wprowadzamy wyróżnienia dla najstarszych i najmłodszych uczestniczek i uczestników na tym dystansie. Jeśli jednak w nowym sezonie na pierwszych zawodach wystartuje znacząco większa ilość zawodników w tych kategoriach, to przywrócimy je ponownie.

Zachęcamy do bardziej śmiałego planowania sezonu. Przypominamy, że przy jednoczesnej rejestracji na kilka biegów możecie skorzystać z dodatkowej zniżki. Zachowujecie jednak elastyczność w dysponowaniu swoimi środkami. Przed zakończeniem rejestracji internetowej możecie samodzielnie, bez opłat, przenieść startowe na inny termin. Podobnie jak w poprzednim sezonie rejestracja obywać będzie się za pośrednictwem platformy dostatu.pl. Przypominamy, że rejestracja internetowa jest zamykana 3 dni przed imprezą. Dla tych, którzy zdecydują się w ostatniej chwili będzie możliwość rejestracji w dniu zawodów. Numery startowe z sezonu 2023 zachowują ważność, nie trzeba więc tracić czasu na odbiór nowych. Będzie to także z korzyścią dla środowiska naturalnego. Osoby startujące pierwszy raz w Kresowe Trail otrzymają numery startowe bezpłatnie.

Aby łatwiej było wykonać pierwszy krok, mamy dla Was dodatkową zniżkę na pierwszy bieg w Białymstoku przy zgłoszeniach do końca stycznia.

Kalendarz imprez „Kresowe Trail” i „Maratony Kresowe” MTB

 1. 14.04.2024 – Białystok, województwo podlaskie
 2. 28.04.2024 – Tykocin, województwo podlaskie
 3. 19.05.2024 – Augustów, województwo podlaskie
 4. 26.05.2024 – Siemiatycze, województwo podlaskie
 5. 02.06.2024 – Niemenczyn, Rejon Wileński, Litwa
 6. 15.06.2024 – Żmudź, województwo lubelskie
 7. 16.06.2024 – Janów, województwo lubelskie
 8. 30.06.2024 – Supraśl, województwo podlaskie
 9. 14.07.2024 – Wasilków, województwo podlaskie
 10. 4.08.2024 – Narewka + Maraton Żubra, województwo podlaskie
 11. 14.09.2024 – Krzywe (Gmina Suwałki), województwo podlaskie
 12. 28.09.2024 – Michałowo, województwo podlaskie