Zapraszamy na Vikos Kresowe Mountain Run

Zapraszamy na Vikos Kresowe Mountain Run. Bieg odbędzie się w północnej Grecji, w górskim regionie Zagori w dniach 11-13 października. Będzie to wspaniałe ukoronowanie 3. sezonu Kresowe Trail. Regularne starty w naszych biegach, szczególnie na dystansie Wertep, są znakomitym przygotowaniem do takich wyzwań.

Od 2015 roku organizujemy wyścig z cyklu Maratony Kresowe na terenie Republiki Litewskiej. Postanowiliśmy wykorzystać te doświadczenia i zaprosić Was do niesamowitego miejsca jakim jest Zagori i wąwóz Vikos. Start naszych biegów i wyścigów rowerowych odbędzie się w miejscowości Tsepelovo. Naszym partnerem w organizacji wydarzenia będzie niezwykle doświadczona ekipa renomowanego biegu Zagori Mountain Runing (www.zagorirace.gr). W uproszczeniu można powiedzieć, że będzie to specjalna, jesienna edycja biegów górskich Zagori. Zastanawiamy się jeszcze nad dystansami. Do wyboru będzie 10km, 21km i 33km. Czy będą chętni na 60km?

O szczegółach organizacyjnych będziemy informować. Wkrótce powstanie dedykowana strona internetowa. Już teraz możemy zapowiedzieć, że udział w wydarzeniu będzie bezpłatny dla zawodników, którzy zostaną sklasyfikowani w “generalce” Kresowych. Jedyny koszt z Waszej strony to będą noclegi, ale ceny w październiku są w Grecji często niższe niż w polskich górach. Stowarzyszenie Przedsiębiorstw Turystycznych Zagori przekaże informacje o dostępności i listę pensjonatów, które zaproponują dla uczestników specjalne oferty zakwaterowania. Dla wszystkich zawodników będzie bezpłatny przelot z Modlina do Salonik. Jak wiecie po sezonie samoloty i tak często latają puste. Linia lotnicza będzie jednak pobierać opłaty za bagaże. Bezpłatnie będzie można zabrać podręczną torbę lub plecak o wymiarach 40cm x 20cm x 25cm. Transfer autokarowy z lotniska do Tsepelovo zapewni greckie ministerstwo turystyki. Oczywiście możecie dojechać także własnym samochodem i spędzić w Grecji więcej czasu. Szlak Epirus Trail na bazie którego zbudowano trasy liczy łącznie 370 km!

Zagori to obszar górski o wyjątkowym pięknie naturalnym, w północnej części Epiru, niedaleko miasta Joanina w Grecji. Nazwa „Zagori” ma pochodzenie słowiańskie i jak łatwo się domyślić oznacza „miejsce za górą”. Wąwóz Vikos i rzeka Voidomatis stanowią obecnie rdzeń Parku Narodowego Vikos Aoos. Obszar Vikos-Aoos ze względu na jego znaczącą wartość przyrodniczą został uznany za „Geopark Vikos-Aoos” i w październiku 2010 roku dołączył do Europejskiej Sieci Geoparków UNESCO. Obejmuje on wąwóz Vikos i rzekę Voidomatis, wąwóz Aoos, góry Tymfi, Trapezitsa i Smolikas. Region należy również do chronionej strefy ekosystemów Natura 2000. Wąwóz Vikos jest uznawany za najgłębszy i najbardziej stromy na świecie. Najwyższym szczytem Góry Tymfi jest Gamila  (2,497 m).

W regionie Zagori harmonijnie w piękny krajobraz wkomponowuje się 46 wiosek, położonych na stromych zboczach gór. Kamienne domy z dachami z łupków, brukowane uliczki wyglądają niczym z bajki. Charakterystycznym elementem krajobrazu i niezwykłą atrakcją turystyczną są zabytkowe, kamienne mosty. Na terenie Parku Narodowego zbudowano ich siedem. Niektóre z nich znajdą się na trasie biegów,

Rejestracja na imprezę zostanie otwarta prawdopodobnie 31 kwietnia, a więcej szczegółów na stronie internetowej i naszym FB już w kolejnych dniach