O nas

Pobiegnijcie z nami w kresowych klimatach, w pięknych okolicznościach przyrody, przez magiczne miejsca Polski Wschodniej i Wileńszczyzny. Już drugi sezon czekają was malownicze widoki, dziewicza przyroda, spotkania z historią i bogactwo wielokulturowe. Nie zabraknie przysłowiowej, wschodniej gościnności i tradycyjnych smaków. A wszystko to będzie malowniczym tłem do fajnej rywalizacji sportowej w międzynarodowym gronie po hasłem „Pasja – Rywalizacja – Przyjaźń”.

Każdy bieg jest inny i jest kolejnym wyzwaniem. Niesamowite ścieżki, na który nie ma miejsca na nudę. Trasy są znakowane w/g standardów rowerowych za pomocą strzałek kierunkowych i tasiemek. Dzięki temu nawigacja na trasie jest łatwiejsza niż na większości innych biegów terenowych. Każdy zakręt jest zapowiadany przez kilka strzałek kierunkowych.

Od 2009 organizujemy Międzynarodowe „Maratony Kresowe” – największy cykl wyścigów rowerowych MTB Polski Wschodniej. W ciągu trzynastu sezonów odbyło się 173 wyścigów zaliczanych do cyklu. Wystartowało w nich ponad 60 000 zawodników!

W ubiegłym sezonie rozszerzyliśmy nasze imprezy w sportowe święto, adresowane także do biegaczy. Jest także dodatkowa klasyfikacja DUAL dla zawodników, którzy znajdują siły i odwagę, aby wystartować w obu konkurencjach. niż na większości innych biegów terenowych.

Biegowe „Kresowe Trail” będą odbywać się na dwóch dystansach: „Szpurt” (ok. 7km), oraz „Wertep” (ok. 17-21km). W tym drugim przypadku będzie to rywalizacja z nutą ultra. Od takiego dystansu zaczynają się biegi typu „ultra trail”. Na trasie będzie sporo elementów, które urozmaicą bieg takich jak podbiegi, piach, korzenie. Będzie to dodatkowe wyzwanie dla biegaczy i dużo dobrej zabawy.

To co najważniejsze, rywalizacja „Kresowe Trail” toczy się przez cały sezon, i zostanie podsumowana na zakończenie klasyfikacją generalną we wszystkich kategoriach wiekowych. Będzie prowadzona także klasyfikacja drużynowa, oddzielnie dla dystansów „Szpurt” i „Wertep”.

Na każdym etapie będą dekorowani najlepsi zawodnicy we wszystkich kategoriach wiekowych.

Kresowe Trail” to biegi dla zdrowia. Będziemy biegać przede wszystkim po lesie. Czy wiecie że w leśnym powietrzu jest do 70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w powietrzu miast i nawet 1000 razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia? Niemieckie badania dowodzą, iż bieganie czy jazda na rowerze w zanieczyszczonym środowisku miejskim wręcz zwiększa ryzyko zawału serca (Luttmann-Gibson i in. 2006). W leśnym powietrzu znajdują się kojące, działające antystresowo i uspokajająco fitoncydy. Mają one również właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalnie, ponieważ hamują rozwój grzybów i bakterii. Fitoncydy wchodzą w skład wydzielanych przez drzewa olejków eterycznych. Wydziela je np. brzoza oraz sosna. Za ich przyczyną strefa wokół tych drzew jest wolna od bakterii

Bieganie po miękkim terenowe jest korzystne dla stawów. Co ciekawe fizjoterapeuci twierdzą, że statystycznie jest mniej zwichnięć wśród biegaczy trailowych niż „ulicznych”. Staw skokowy przyzwyczaja się do nierówności i tego, ze cały czas się balansuje na nierównym terenie. Dzięki temu wzmacniane są odpowiednie mięśnie, wiązadła i ścięgna..

Nazwy naszych biegów pochodzą od słów używanych na Kresach.

“Szpurt” – w mowie kresowej szybki bieg“.

Wertep” – w mowie kresowej wyboista droga, ścieżka trudna do przejścia.